Cellulit -problem nie tylko estetyczny
Schorzenie to powstaje na skutek zakłócenia mikrokrążenia w obrębie tkanki podskórnej oraz pęcznienia komórek tłuszczowych. Prowadzi to do zaburzeń w krążeniu limfy, zmniejszonej dostawy tlenu oraz substancji odżywczych do komórek tłuszczowych, a także do wbudowywania się (zamiast wydalania) produktów przemiany materii. Doprowadza to do zaostrzenia miejscowego stanu zapalnego.
Na skutek tych procesów skóra ud, bioder, pośladków, brzucha i ramion staje się nierówna i pofałdowana. Mogą pojawić się na niej widoczne guzki i zgrubienia, które niekiedy powodują ból.
W wielu przypadkach różnorodne środki na cellulit, suplementy diety oraz dostępne procedury medyczne są niewystarczające i nieskuteczne, ponieważ nie wnikają w prawdziwe przyczyny problemu.
W początkowej fazie cellulit nie daje żadnych objawów. W momencie, kiedy schorzenie jest już widoczne gołym okiem proces chorobowy jest już dość zaawansowany. Cellulit nie leczony w fazie I i II, rozwija się do stadium III i IV, kiedy zmiany stają się już nieodwracalne.
Lipodemia -to nieproporcjonalnie obszerne uda
Lipodemia (inaczej obrzęk lipidowy – „syndrom bolącego tłuszczu”) to obustronny obrzęk nóg (rzadziej ramion), który charakteryzuje się symetryczną kumulacją tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej. W przeciwieństwie do zwykłej otyłości górna połowa ciała osób dotkniętych tą chorobą jest znacznie szczuplejsza.
Obrzęk lipidowy nie dotyczy zwykle stóp i dłoni, chyba że występuje dodatkowo obrzęk limfatyczny. Wokół kostek (lub też nadgarstków) tworzy się wtedy swego rodzaju „kołnierz tłuszczowy”, będący zapowiedzią dalszego gromadzenia tłuszczu.
U kobiet cierpiących na lipodemię występuje także skłonność do krwiaków i siniaków, nawet przy niewielkich stłuczeniach.
Lipodemia rozpoznawana jest bardzo rzadko (najczęściej myli się ją z innymi dolegliwościami, np. z otyłością). W związku z czym w większości przypadków osoby cierpiące na to schorzenie przez lata nie uzyskują właściwej diagnozy.
Chorzy, nakłaniani przez lekarzy do zrzucenia nadmiernych kilogramów, stosują różnorodne diety, które nie są w stanie zlikwidować tego prawdziwego problemu. Brak odpowiedniej diagnozy i zintegrowanego leczenia prowadzi do zaawansowanego stadium choroby i powikłań.
Następstwa cellulitu i lipodemii
Przewlekłe schorzenia podskórnej tkanki tłuszczowej są problemem nie tylko estetycznym; mogą przyczynić się do powstania poważnych dolegliwości zdrowotnych. Nieleczone osiągają trzecie i czwarte stadium rozwoju, które są niezwykle bolesne i skutkują szeregiem powikłań, m.in.
- żylakami,
- bólem spowodowanym napięciem skóry,
- zastojem naczyniowym,
- chronicznym stanem zapalnym,
- przewlekłą niedrożnością układu limfatycznego,
- uszkodzeniem w układzie żył głębokich,
- zmianami degeneracyjnymi w stawach,
- ograniczeniem możliwości ruchowych,
- wtórnym obrzękiem limfatycznym prowadzącym do kalectwa,
- martwicą komórek.
Obrzęki, w tym cellulit, nie są stanem statycznym! Nieleczone ulegają pogorszeniu. Najlepszym lekarstwem jest szybka interwencja! Postępowanie zmian, które mają znaczenie nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne, można powstrzymywać lub opóźniać.